رتبه نخست استان مرکزی در بهبود فضای کسب و کار/ بازنگری در فرصت های سرمایه گذاری استان مرکزی

نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه (خبرنگاران حوزه اقتصادی ،خبرگزاری ها ،روزنامه ها وهفته نامه ها) در سالن اجتماعات شهدای دولت این اداره کل برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی ودارایی استان مرکزی، حسن میرزاخانی با اشاره به جایگاه استان مرکزی در حوزه بهبود کسب و کار اظهار داشت: استان مرکزی رتبه نخست استان های کشور در بهبود فضای کسب و کار معرفی شده، و رتبه این استان با استان دوم نیز اختلاف معناداری دارد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی گفت: استان مرکزی به علت شرایط ویژه ای که از نظر جغرافیایی، نزدیکی به پایتخت و همجوار بودن با چند استان مهم کشور دارد بستر مناسبی برای سرمایه گذاری خارجی است اما باید شرایط برای رشد اینگونه سرمایه گذاری ها فراهم شود.
وی افزود: استان مرکزی در بررسی اواخر سال گذشته به عنوان رتبه نخست استان های کشور در بهبود فضای کسب و کار معرفی شده و رتبه این استان با استان دوم نیز اختلاف معناداری دارد.
میرزاخانی خاطرنشان ساخت: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون ۳۹ مورد سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی انجام شده و عمده ترین این سرمایه گذاری ها را سرمایه گذاران اروپایی انجام داده اند.
وی افزود: عمده سرمایه گذاری های خارجی در استان مرکزی طی دهه های گذشته در حوزه صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، فلزات، ماشین سازی، ساختمانی، صنایع غذایی و بهداشتی است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی گفت: در حوزه انرژی های پاک و بهره گیری از انرژی خورشیدی در حال رایزنی برای جذب چند سرمایه گذار خارجی برای سرمایه گذاری در استان هستیم که این نوع سرمایه گذاری در حوزه پدافند غیرعامل نیز بسیار کاربردی و مهم است.
میرزاخانی ادامه داد: باید در فرصت های سرمایه گذاری استان بازنگری صورت گیرد و در این راستا در آینده نزدیک کتاب فرصت سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی تدوین و منتشر خواهد شد.
وی بیان کرد: سرمایه گذاری به ویژه در یک کشور خارجی کار پر ریسکی است و سرمایه گذاران خارجی همواره با احتیاط و بررسی اقدام به انعقاد قرارداد می کنند بنابراین روند حضور سرمایه گذاران در کشور و استان باید تسهیل شود.
نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری بیان کرد: از سوی دیگر برخی دستگاه های خدمات رسان همچون آب و گاز، باید همکاری بیشتر در راستای تسهیل کار سرمایه گذاران را در دستور کار قرار دهند
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی گفت: در راستای شفاف سازی مباحث مالی دستگاه ها مقرر شده هیچ سازمانی بیش از پنج حساب بانکی نداشته باشد و سایر حساب های بانکی دستگاه ها مسدود خواهد شد.
میرزاخانی شفاف سازی اقتصادی را از اولویت های دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: استقرار نظام حسابداری تعهدی در دستگاه های اجرایی، نظام حسابداری بخش عمومی در دستگاه های دولتی، ایجاد خزانه داری الکترونیکی و شفاف سازی خزانه داری از جمله برنامه های دولت برای تحقق شفاف سازی اقتصادی است.
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی عنوان کرد: 597 خودروی فرسوده دولتی در این استان در حال تردد است که خروج این خودروها از چرخه، می تواند در کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوای این استان موثر باشد.

وی ادامه داد: هم اکنون 90 درصد درآمد های مالیاتی استانی کشور، توسط 15 استان کشور تامین می شود که استان مرکزی در بین این استان ها رتبه دهم را به خود اختصاص داده است.
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی گفت: این استان از سال 84 تا سال 94 در بحث درآمدی تکلیفی، با رشد 22 درصدی از 120 میلیارد تومان به دو هزار و 609 میلیارد تومان رسیده است.

میرزاخانی افزود: همچنین رشد اعتبارات استان  نیز از 182 میلیارد تومان در سال 84 به 281 میلیارد تومان در سال 94 رسیده است.