توافق با سرمایه‌گذار کره جنوبی برای اجرای 2 نیروگاه خورشیدی در استان

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی، بنا به درخواست گروه شرکت های آریانا درخصوص سرمایه گذاری مشترک با سرمایه گذار کره‌ای در زمینه تاسیس دو نیروگاه خورشیدی در سطح استان، روز شنبه مورخ 10/07/1395 رأس ساعت 11 صبح، جلسه مرکزخدمات سرمایه گذاری استان مرکزی با حضور مدیر کل امور اقتصادی و دارایی و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان و نمایندگانی از شرکت برق منطقه ی باختر، شرکت توزیع برق استان، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل منابع طبیعی، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره گروه شرکت های آریانا، گروه صنعتی شایان برق و سرمایه گذار خارجی، در محل سالن جلسات اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی برگزار گردید. 

 

در این جلسه نماینده شرکت برق منطقه ­ای باختر پس از ذکر مواردی چند از مزایای اقتصادی و زیست محیطی تأسیس نیروگاه های خورشیدی، استفاده از این تکنولوژی تولیدی برای نقاط کم باری استان را اقتصادی دانست. وی با توجه به تلاش­ها برای رونق هرچه بیشتر صنایع استان و بالاتر بودن میزان مصرف نسبت به تولید برق در استان، حمایت از این تکنولوژی دوست دار محیط زیست را با توجه به موقعیت مناسب استان مرکزی، لازم دانست که ضمن آن اشتغالزایی را نیز در پی خواهد داشت.
 در ادامه جلسه رئیس هیئت مدیره گروه شرکت­های آریانا به  با توصیف برخی از جنبه­ های فنی تأسیس این نیروگا­ه­ها اعلام نمود پس از اجرای موفقیت آمیز این دو نیروگاه روند انتقال تکنولوژی و تولید پنل­های خورشیدی در شرکت شایان برق مستقر در شهرک صنعتی شماره یک اراک، صورت خواهد پذیرفت که علاوه بر ارزآوری بالای این تولیدات که در منطقه خاورمیانه منحصراً در ایران خواهد بود، اشتغالزایی در حد 400 نفر را نیز در پی خواهد داشت و افزایش ظرفیت تولید برق خورشیدی استان را تا 700 مگا وات نیز افزایش خواهد داد. در ادامه ایشان ضمن طرح درخواست معرفی اراضی مناسب جهت تأسیس این نیروگاه­ها در فاز اول، همکاری­های لازم جهت به ثمر نشستن این طرح را از مسئولین دستگاه­های اجرایی استان خواستار شد.
در ادامه نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان ضمن تشریح برخی از مزایای سرمایه­ گذاری در حوزه انرژی در استان مرکزی به حمایت­های بی دریغ استاندار محترم و هماهنگی بین سایر مسئولین دستگاه­های اجرایی استان در خصوص حمایت از سرمایه­ گذاران، اشاره نموده و برخی از مزایای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و نیز اسامی تعدادی از معروفترین شرکت­های خارجی فعال در استان مرکزی را نام بردند.
درپایان، دستورات لازم در خصوص معرفی اراضی مناسب، تسهیل صدور مجوزها و نیز رفع سایر مشکلات مربوط به شرکت توسط نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان صادر گردید.