سرمایه گذاری خارجی رکن پایدار تحقق اقتصاد مقاومتی

مدیرکل امور اقتصادی و دارائی استان مرکزی در گفت وگویی با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون 40 مورد سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی تصویب شده است که از این تعداد 16 مورد در فاصله سال های برنامه پنجم توسعه بوده است که نشان دهنده رشد جذب سرمایه گذار خارجی در سال های گذشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی ودارایی استان مرکزی ،حسن میرزاخانی گفت: انباشت سرمایه یکی از پیش نیازهای مهم در فرایند رشد اقتصادی است به طوری که استفاده از منابع مالی خارجی به عنوان مکمل منابع داخلی امری ضروری می باشد و همچنین افزایش اشتغال، استفاده از فناوری های نوین و انتقال تکنولوژی، توسعه صادرات و بهبود روابط بین المللی و نگرش مثبت خارجیان به ایران از مزایا و نتایج مثبت سرمایه گذاری خارجی است.
نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی ادامه داد: از مجموع 40 طرح مصوب سرمایه‌ گذاری خارجی استان مرکزی، 20 طرح متعلق به سرمایه‌گذاران از کشورهای آسیایی، 17 طرح متعلق به سرمایه‌ گذاران کشورهای اروپایی و 3 طرح مصوب به ایرانیان مقیم خارج است.
میرزاخانی اظهارکرد: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تا پایان آذر ماه سال 1395، با وجود استمرار برخی مشکلات از پیش باقیمانده در عرصه اقتصاد داخلی و خارجی، با تلاش های صورت گرفته توسط اعضای مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی، 9 شرکت سرمایه گذاری خارجی برای فعالیت در استان مرکزی از وزارت اقتصاد و دارای مجوز دریافت کردند.
وی، با تاکید بر دوره پسابرجام در بهبود وضعیت سرمایه گذاری خارجی استان اظهار کرد: پس از زمستان سال 1394 و حصول نتایج نهایی شدن مذاکرات هسته ای، شاهد رشد چشمگیر تقاضای سرمایه گذاری خارجی در استان مرکزی هستیم که عمده تقاضاها در زمینه صنایعی مانند ماشین سازی، صنایع خودروسازی، صنایع پوشاک و ساخت نیروگاه های سیکل ترکیبی و تجدید پذیر می باشند.
میرزاخانی افزود: با توجه به ظرفیت صنعتی و بهره مندی از زیرساخت های موجود در این زمینه همه سرمایه‌گذاری تحقق یافته در استان مرکزی در بخش صنعت به کار گرفته شده که اشتغالزایی قابل قبولی را برای استان ایجاد کرده است.
وی اظهارکرد: برآوردی از رقم کلی اشتغالزایی آن ها وجود ندارد، با این حال طبیعی است که ارتباط مستقیمی بین سرمایه گذاری های جدید و افزایش اشتغالزایی در استان وجود دارد.
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی گفت: بخش صنعت، پیشران اقتصاد استان محسوب می شود به طوریکه انجام سرمایه گذاری در این بخش سبب تحرک بخشی به سایر بخش های اقتصادی استان خواهد شد.
وی افزود: در سه دهه گذشته، صنایع شیمیایی و صنایع فلزی و صنایع غذایی بیشترین میزان جذب سرمایه گذاران خارجی به استان را به خود اختصاص داده‌اند، با این حال در دوران پسا تحریم بیشترین جذابیت را ابتدا ایجاد نیروگاه های خورشیدی و بادی با هشت متتقاضی، صنایع تولید ادوات و ماشین آلات راهسازی، کشاورزی و نیز تولید خودروهای سبک با 3 متقاضی، اجرای طرح های عمرانی و شهری 1 متقاضی و نیز سایر بخش ها نظیر صنایع پوشاک، ایجاد بیمارستان و مشارکت در واحدهای تولیدی فعال استان به صورت مشارکت مستقیم یا تأمین مالی خارجی است.
به گفته وی، سرمایه گذاری های خارجی جدیدی که به استان جذب خواهند شد به سبب ارزآوری، انتقال دانش فنی، توان مدیریتی، محصولات صادراتی و نیز بازدهی های اقتصادی مناسب، موجب تسریع در روند خروج اقتصاد استان از رکود تولید و ایجاد رونق اقتصادی و افزایش تولید و اشتغال خواهند شد.
میرزاخانی، درخصوص طرح های سرمایه گذاری خارجی که در سال 1395 به نتیجه رسیده اند، گفت: از ابتدای سال جاری باتوجه به رفع برخی تحریم های بین المللی یک شرکت ترکیه ای در زمینه صنعت نساجی، یک ایرانی مقیم انگلستان در زمینه تولید ماشین آلات راهسازی و یک تبعه افغانستان در زمینه تولید انواع کاغذ مجوز سرمایه‌ گذاری خارجی را از وزارت امور اقتصادی و دارایی دریافت کرده اند و با مجموع سرمایه گذاری خارجی مصوب بالغ بر201 میلیون دلار مشغول به فعالیت هستند.
سرمایه گذاری داخلی و جذب سرمایه های خارجی و صادرات از قبیل کالا و خدمات فنی و مهندسی، جذب گردشگری خارجی، رونق ترانزیت خارجی کالا و ایجاد بانک های خارجی و ایرانی در مناطق آزاد و در سرزمین اصلی به منزله بال اوج گیری و رشد اقتصادی مورد اتفاق همه اقتصاد دانان جهان است.
فرآیند توسعه اقتصادی در هیچ کشوری تحقق نمی‌پذیرد مگر اینکه از ورودی (سرمایه گذاری) چه از نوع داخلی و چه از نوع خارجی آن برخوردار و از خروجی(صادرات) به عنوان محصول رقابت پذیر سرمایه گذاری بهره مند باشد.
سرمایه گذاری چنانچه با نگاه صادراتی صورت پذیرد منجر به ایجاد مزیت رقابتی در اقتصاد می شود و می طلبد مسئولان استان مرکزی نسبت به معرفی ظرفیت های صنعتی این استان بیش از پیش تلاش کنند تا بتوان از این طریق گام اساسی در راستای دست یابی به توسعه پایدار و تحقق اقتصاد مقاومتی برداشت.
فعالیت 2 هزار 800 واحد صنعتی در استان مرکزی این استان را به عنوان قطب چهارم صنعت کشور معرفی کرده است.