جذب 40 درصدی سرمایه گذاری های خارجی استان مرکزی در دولت تدبیر و امید

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان مرکزی نیز گفت: 40 درصد از مجموع سرمایه گذاری های خارجی انجام شده در استان مرکزی در دولت یازدهم به منصه ظهور رسیده است. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی ودارایی استان مرکزی به نقل از خبرگزاری ایرنا، حسن میرزاخانی افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون 41 سرمایه گذار خارجی با حجم سرمایه گذاری 978 و 9 دهم میلیون دلار در استان مرکزی جذب شده است که 11 سرمایه گذار با حجم سرمایه گذاری 391 و سه میلیون دلار آن در دولت یازدهم بوده است.
وی ادامه داد: از مجموع سرمایه گذاری های خارجی محقق شده در استان مرکزی 298 و چهار دهم میلیون دلار در دولت تدبیر و امید محقق شده که 37 و هشت دهم میلیون دلار جذب و به استان وارد شده است.
مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان مرکزی بیان کرد: این سرمایه گذاری ها منابعی را شامل می شود که هیات های سرمایه گذاری برای حضور در طرح ها به استان وارد کرده و پرونده آن در هیات سرمایه گذاری خارجی تصویب شده و سرمایه گذاری جذب شده آن دسته از منابعی است که سرمایه و ماشین آلات متقاضی برای اجرای طرح ها به استان وارد شده است.
وی گفت: 21 سرمایه گذار از آسیا، 17سرمایه گذار از اروپا و سه سرمایه گذار نیز از ایرانیان مقیم خارج کشور در استان مرکزی مشارکت اقتصادی کرده اند.
میرزاخانی ادامه داد: از میزان کل سرمایه گذاری های محقق شده در استان مرکزی، 2 سرمایه گذاری در شهرستان آشتیان، 10 مورد در اراک، سه مورد در زرندیه، یک سرمایه گذاری در دلیجان، 20 مورد در ساوه، چهار مورد در محلات و یک سرمایه گذاری در شهرستان شازند بوده است.
وی افزود: 9 سرمایه گذاری خارجی استان در زمینه صنایع شیمیایی، سه مورد در زمینه صنایع ساختمان، چهار مورد در زمینه صنایع الکترونیکی، چهار سرمایه گذاری در صنایع غذایی، سه مورد در حوزه خودروسازی، سه مورد در زمینه محصولات فلزی، سه مورد در صنعت نساجی، دو مورد در حوزه بازیافت ضایعات، چهار سرمایه گذاری در محصولات غیر فلزی، یک مورد فلزات اساسی، یک مورد در زمینه محصولات کشاورزی، یک سرمایه گذاری در زمینه معادن، یک مورد در در زمینه برق و یک مورد نیز در زمینه صنایع سلولزی بوده است.
مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان مرکزی افزود: تشکیل کمیته استعداد یابی و بازدید از اراضی ملی استان برای ایجاد نیروگاه خورشیدی، تهیه و تدوین کتاب شناسایی و اولویت بندی مهمترین موانع جذب و جمایت از سرمایه گذاری خارجی در استان، تهیه و تدوین کتاب بررسی و پایش محیط کسب و کار و ارایه راهکارهای بهبود سرمایه گذاری با تاکید بر شاخص های بانک جهانی از فعالیت های انجام شده در دولت یازدهم در استان بوده است.
میرزاخانی خاطرنشان کرد: در این مدت در کارنامه فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی استان، بهسازی پورتال مرکز خدمات سرمایه گذاری استان، برگزاری نشست با هیات های خارجی و متقاضیان سرمایه گذاری و برگزاری مستمر نشست های مرکز خدمات سرمایه گذاری به منصه ظهور رسیده است.
میرزاخانی گفت: 55 فرصت سرمایه گذاری به تفکیک شهرستان های استان مرکزی شناسایی شده و یک طرح با عنوان تولید کاغذ سنگی نیز در تمام شهرستان ها به ویژه محلات و دلیجان قابل اجرا است.
وی در خصوص جایگاه اقتصادی ایران در جهان نیز گفت: 13 شاخص اصلی در این بخش از سوی مجامع بین المللی مورد بررسی قرار می گیرد که در جدیدترین آمار آن جمهوری اسلامی در 11 شاخص افزایش داشته است.
مدیر کل امور اقتصاد و دارایی استان مرکزی بیان کرد: در بخش نوآوری جهانی جمهوری اسلامی ایران با نمره 27 و رتبه 113 در سال 1392 به رتبه 78 با نمره 30 در سال 1395 رسیده است.
وی گفت: همچنین در بخش های سهولت کسب و کار، ریسک اعتباری تجاری، آزادی اقتصادی، عملکرد لوژستیکی، فلاکت اقتصادی، کارآفرینی و توسعه، کیفیت زندگی، ادراک فساد، حقوق مالکیت و شادی و خرسندی جمهوری اسلامی ایران در سال 1395 در مقایسه با سال 1392 رشد چشمگیری داشته است.
میرزاخانی گفت: در بخش دولت الکترونیک و رقابت پذیری جهانی به ترتیب از رتبه های 100 و 66 در سال 1392 به 106 و 66 در سال 1395 رسیدند.
وی اضافه کرد: بهبود بخش عظیمی از شاخص های جهانی، ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران و ثبات قیمت ها گویای رشد اقتصادی و صنعتی ایران و استان مرکزی در چهار سال گذشته است که باید این خدمات دولت از سوی مسئولان انعکاس یابد.