مصاحبه با مدیرکل امور اقتصادی و دارایی و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان به مناسبت سال جدید

سال 1398 را مقام معظم رهبری به عنوان سال "رونق تولید" نامگذاری نموده‌اند. رونق تولید الزاماتی دارد که از آن جمله افزایش جذب سرمایه در بخش‌های تولیدی است. به همین بهانه گفتگویی را ترتیب داده‌ایم با حسن میرزاخانی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان مرکزی تا پیرامون نقش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در رونق تولید صحبت کنیم. 

 

* جناب آقای میرزاخانی ضمن تبریک سال جدید به شما و همکارانتان در اداره‌کل امور اقتصادی و دارایی لطفاً درخصوص نامگذاری سال 1398 و نقش آن اداره‌کل در زمینه تحقق رونق تولید توضیح بفرمائید.

با سلام و تبریک سال جدید به شما و هم استانی‌های ارجمند و آرزوی صحت و شادکامی برای مردم شریف ایران در سال 1398، جا دارد ابتدا به این نکته اشاره کنم که با عنایت به نامگذاری سال 1398 توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان سال"رونق تولید"مهمترین عامل جهت رفع مشکلات اقتصادی کشور از منظر ایشان کمک به رشد و توسعه و به عبارتی به رونق رساندن امر تولید در کشور است. با رونق تولید، زمینه­های بهبود سطح زندگی مردم و رشد اقتصادی فراهم می­شود و اقتصاد قدرت رقابتی پیدا خواهد کرد. قطعاً اقتصادی که قدرت رقابت داشته باشد آسیب کمتری از شوکهای اقتصادی خواهد دید. در این راستا؛ جذب سرمایه و حمایت از سرمایه‌گذارانی که هدف متعالی تولید را در دستور کار خود داده­اند نقش مهمی در افزایش ظرفیتهای اقتصادی کشور ایفا خواهد نمود.

اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی به عنوان نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان در راستای انجام وظایف قانونی خود در چند حیطه می‌‌تواند در رونق تولید استان و کشور موثر عمل کند. یکی از این زمینه‌ها تلاش در جهت تحقق درآمدهای عمومی استان برای تأمین مالی پایدار دولت و اجرای سیاست‌های مالی در حیطه استان است. در واقع دولت زمانی می‌تواند سیاستهای حمایت از تولید را به نحو مطلوب انجام دهد که منابع مالی لازم را در اختیار داشته باشد. یکی دیگر از وظایف این اداره‌کل مطالعه و تحلیل آثار اجرای سیاستهای اقتصادی کشور بر اقتصاد استان از جمله بخش‌های تولیدی است. در این راستا طی سال 1397 گزارش‌های آماری و تحلیلی متعددی درخصوص وضعیت بخش‌های تولیدی تهیه و به مراجع ذیربط ارسال شد که در سیاست‌گذاری تولیدی و اجرای این سیاستها موثر بوده است. حیطه دیگر به عملکرد مرکز خدمات سرمایه گذاری استان باز می‌گردد که اقدامات متعددی از جمله دایر نمودن پنجره واحد سرمایه‌گذاری برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جهت تسریع در روند اداری سرمایه گذاری در استان، مطالعه و تدوین فرصت‌های سرمایه گذاری برای ارائه به سرمایه گذاران، ارزیابی اطلاعات و توانایی های سرمایه گذاران استان و مواردی از این دست را می‌توان در رونق تولید موثر دانست.

 

* رونق بخشیدن به تولید از چه رهگذری امکانپذیر خواهد بود و اداره‌کل امور اقتصادی و دارایی استان چه کمکی به رونق تولید در استان می تواند داشته باشد؟

استحضار دارید که عدم وجود سرمایه به میزان مورد نیاز تولیدکنندگان، از عوامل اصلی درگیر شدن یک کشور در چرخه عدم رشد و توسعه است. به بیان ساده فقدان سرمایه‌گذاری مکفی در تولید موجب کاهش سطح تولید ملی شده و در نهایت به فقر اقتصادی خواهد ­انجامید. اما همانطور که استحضار دارید از مهمترین اولویت‌­های دولت، جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و توجه به نقش آن در روند رشد و توسعه اقتصادی کشور است. در شرایط فعلی کشور که آمریکا و ایادی آن یک جنگ تمام عیار اقتصادی را به ملت و دولت ایران تحمیل کرده‌اند، جذب و هدایت صحیح سرمایه‌های داخلی و خارجی از اهمیت دو چندان برخوردار شده است. اداره کل امور اقتصادی و دارایی به عنوان دبیرخانه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان مرجع تخصصی جذب سرمایه خارجی و همزمان طبق دستور استاندار محترم محل مراجعه برخی از متقاضیان سرمایه‌گذاری داخلی در استان است. امیدوار هستیم با کمک همه دستگاههای حاکمیتی و اجرایی استان در سال 1398 هم در جذب سرمایه گذاری های جدید به استان موفق عمل کنیم و هم در حمایت از سرمایه‌‌گذاری های تولیدی که در سالهای قبل انجام شده است دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

 

* به نقش سرمایه گذاری در رونق تولید و مسئولیت آن اداره‌کل به عنوان دبیرخانه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان اشاره نمودید، به نظر شما فضای مناسب برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی چگونه فراهم می‌شود؟ از سوی دیگر نقش مدیریت صحیح سرمایه‌های جذب شده در رونق تولید در استان چیست؟

بدیهی است که جذب سرمایه به بخش‌های تولیدی الزامات بسیاری دارد و به عوامل متعددی وابسته است. بگذارید اینگونه بگویم که ابتدا ایجاد بستر و فضای مناسب برای جذب سرمایه گذاران داخلی و بویژه خارجی ضرورتی اجتناب ناپذیر بوده و بایستی به این مقوله توجه ویژه داشت. ایجاد بستر مناسب برای تحقق سرمایه گذاری علاوه بر ثبات در شرایط سیاسی و اقتصادی کشور فاکتور ­های دیگری را نیز می­طلبد مثل: معرفی صحیح و دقیق و شفاف فرصت­های سرمایه گذاری، ارتقای امنیت و برنامه ریزی مناسب، همچنین ارائه بسته­های تشویقی و جذاب حمایتی، کاهش بروکراسی اداری و حذف تشریفات اضافی و نهایتا کارآمدتر کردن مرکز خدمات سرمایه گذاری استان در جهت تسهیل و تسریع امور مربوط به متقاضیان سرمایه گذاری که از مهمترین عوامل محسوب می­شوند.

اما درخصوص قسمت دوم سوال شما باید عرض کنم استان مرکزی به جهت دارا بودن ظرفیت و پتانسیل اقتصادی بالفعل و بالقوه بالا از جمله نیروی انسانی ماهر و متخصص، اراضی گسترده، توسعه شبکه انتقال حاملهای انرژی، شهرکها و نواحی صنعتی متعدد، صنایع بالادستی، گستردگی تولیدات کشاورزی، فرهنگ غنی، جاذبه‌های تاریخی گسترده، معادن متنوع و از طرفی به خاطر موقعیت مکانی مناسب و قرار گرفتن در شاه راه ارتباطی با استان­های غربی و جنوبی کشور و همچنین نزدیکی به پایتخت، همواره مورد توجه فعالان اقتصادی بوده است. اما نباید از نظر دور داشت که استان در بخش‌هایی با کمبودها و مشکلاتی نیزمواجه است که عمدتاً پیشبرد طرح های توسعه‌ای و صنعتی را در مناطق کمتر توسعه یافته استان با تنگنا مواجه می سازد. یعنی در واقع یک چالش متضادگونه در جذب سرمایه به استان وجود دارد که در برخی شهرستانها گستردگی زیاد صنایع به مشکلات زیست محیطی و کمبود منابع دامن زده و در برخی نقاط استان زیرساخت لازم برای توسعه صنعتی و سرمایه گذاری فراهم نیست. البته از این موضوع نباید غافل بود که مسئولان استان مرکزی تلاش خود را برای کاستن از این مشکلات به طور جدی دنبال می‌کنند.

نکته حایز اهمیت دیگر این است که استان مرکزی به عنوان یک استان اصیل و شناسنامه دار در امر تولید و استانی که صنایعش ذاتاً صنعت ساز و توسعه دهنده تولید در کشور هستند می­تواند نقش بسیار مهمی را در جذب سرمایه گذار و کمک به رونق تولید داشته باشد. از این رو باید دقت نظر کامل در به کارگیری علم و عقل در کنار عزم و عمل را برای تحقق شعار سال در دستور کار خود قرار دهیم.

 

* مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی چه خدماتی را به چه طیفی از مخاطبان ارائه می‌دهد؟ ایفای این نقش چه تأثیری بر روی تولید در استان خواهد داشت؟

مطابق قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی مرکز خدمات سرمایه گذاری به عنوان کانون مراجعات سرمایه گذاران خارجی تشکیل شده است. در این مرکز نمایندگان دستگاه های اجرائی که مرتبط با امور سرمایه گذاری هستند، مستقر می­شوند و بطور مستمر پاسخگوی سوالات و پیگیر امور اجرائی مربوط به سرمایه گذاری های خارجی در حوزه مسئولیت های خود هستند. مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی از سال ۱۳۸۹ راه اندازی و شروع به فعالیت کرده است که ساختمان این مرکز نیز در فروردین سال 1396 افتتاح گردید. این مرکز مرجع هماهنگی استان با سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و کلیه دستگاههای اجرایی خدمات و مجوزدهنده سرمایه گذاری در سطح استان می باشد. رسالت اصلی مرکز، شناسایی و معرفی توانمندیها، مزیتها و فرصتهای سرمایه گذاری استان، اطلاع رسانی، ارائه مشورتهای لازم، هماهنگی و پیگیری مستمر امور اجرایی متقاضیان سرمایه گذاری در استان بوده و هرگونه امور مربوط به اخذ مجوزهای سرمایه گذاری خارجی از سازمان سرمایه گذاری را نیز به عهده دارد. درخصوص تأثیر خدمات این مرکز بر روی تولید در استان همانطور که گفتم مقدمه هر تولیدی سرمایه‌گذاری است و چنانچه این مرکز در جذب سرمایه مادی اعم از ارزهای خارجی و ماشین آلات خطوط تولید و سرمایه معنوی اعم از دانش فنی، مهارتهای مدیریتی و سایر زمینه‌ها عملکرد موثری داشته باشد، شاهد افزایش تولید در استان خواهیم بود.

 

* جذب سرمایه داخلی و خارجی به استان مقدماتی دارد که شاید مهمترین آنها معرفی استعدادها، توانمندی‌ها و فرصتهای سرمایه‌گذاری به فعالان اقتصادی داخلی و خارجی باشد، آیا فرصت­های سرمایه گذاری در استان شناسایی و معرفی شده اند؟

بله،خوشبختانه  فرصت­های سرمایه گذاری طی دو سال گذشته در این استان به خوبی تجمیع و به سرمایه گذاران داخلی و خارجی ارائه شد. در موضوع معرفی استان به فعالان اقتصادی داخلی و خارجی یک مقوله به شناسایی و مطالعه استعدادها و فرصتها و مقوله دیگر به بازاریابی و معرفی صحیح موارد شناسایی شده به فعالان اقتصادی باز می‌گردد. طی سال 1396 مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان با مشارکت دستگاه‌های اجرایی اقدام به شناسایی و معرفی برخی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان و انتشار نتایج این پژوهش در قالب کتاب " نگاهی به فرصتهای سرمایه‌گذاری در استان مرکزی" نمود. طی این فعالیت، در مجموع 108 عنوان فرصت سرمایه‌گذاری در شهرستانهای مختلف استان شناسایی شد که تعداد 30 عنوان آنها به عنوان فرصتهای سرمایه‌گذاری اولویت‌دار با حجم سرمایه‌ مورد نیاز به میزان 58 میلیارد و 951 میلیون ریال در بخش‌های آب و فاضلاب، صنعت و معدن، کشاورزی و صنایع وابسته، خدمات و گردشگری، عمران و شهری و راه و شهرسازی مورد مطالعه، به روز آوری و تجمیع اطلاعات قرار گرفت. این فرصت های سرمایه گذاری در قالب نقشه راه تامین مالی خارجی با ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار تدوین گردید. گام دوم آن بود که بستر مناسبی برای معرفی این فرصتها به متقاضیان داخلی و خارجی تمهید گردد. در این راستا پکیج دو زبانه فرصتهای سرمایه‌گذاری استان مرکزی به سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران ارسال و پس از اخذ تأییدیه آن سازمان بر روی پورتال فرصتهای سرمایه‌گذاری ایران به منظور بازاریابی بین المللی درج گردید. همچنین طی دو سال اخیر در بیش از 10 رویداد داخلی و خارجی سرمایه‌گذاری، فرصتهای سرمایه‌گذاری استان معرفی و بازاریابی شده اند. خوشبختانه در بهمن ماه سال 1397 فقط در یک مورد بالغ بر دوازده هزار میلیارد ریال تفاهمنامه تأمین مالی خارجی برای برخی فرصتهای سرمایه‌گذاری استان مرکزی منعقد گردید.

 

* از منظر آماری وضعیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی به استان مرکزی طی سالهای اخیر چگونه بوده است؟

مستحضر هستید که به دلیل اهمیت جذب سرمایه‌گذاری برای توسعه کشور، مسئولیت ریاست مرکز خدمات سرمایه گذاری در استانها به عهده استانداران می باشد. در استان مرکزی جناب آقای مهندس آقازاده استاندار محترم با حساسیت ویژه­ای تسهیل امور سرمایه‌گذاران را دنبال و با تدابیری که اتخاذ نموده‌اند عملکرد مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی را هم در حوزه رفع موانع و مشکلات سرمایه گذاران داخلی و خارجی و هم جذب منابع سرمایه جدید به استان بهبود بخشیده‌اند. طی سال 1396، تعداد 9 طرح سرمایه گذاری خارجی جدید موفق به اخذ مجوزِ سرمایه گذاری خارجی و تعداد 3 شرکت نیز ثبت سرمایه وارده داشته اند به طوری که در آن سال به رکورد بی سابقه­ای در جلب و جذب سرمایه خارجی معادل 658 میلیون دلار مصوب و 78 میلیون دلار سرمایه خارجی وارده دست یافتیم. بر این اساس در ارزیابی صورت گرفته از سوی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک­های اقتصادی و فنی ایران، مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی موفق به کسب رتبه برتر در بین مراکز خدمات سرمایه گذاری استان­های کشور و اخذ تقدیر نامه از سازمان سرمایه گذاری و کمک­های اقتصادی و فنی ایران شد. طی سال 1397 نیز علیرغم مسائل و مشکلات متعدد، در مجموع سرمایه گذاری خارجی معادل 20 میلیون و 637 هزار دلار توسط 4 شرکت به استان جلب و جذب شد که نشان از عدم موفقیت آمریکا در دستیابی به اهداف خود برای منزوی کردن اقتصاد ایران بود.

 

* برنامه‌های شما و همکارانتان در اداره‌کل امور اقتصادی و دارایی استان در سال 1398 چیست؟ لطفاً در این زمینه توضیح بفرمایید؟

همانگونه که از فحوای سخنان مقام معظم رهبری و نیز رئیس جمهور محترم در ابتدای سالجاری پیدا بود، سال 1398 سال حساس و خطیری خواهد بود. لازمه گذار سر بلند از نقشه های شومی که غرب برای ملت بزرگ ایران ترسیم کرده، تلاش و کوشش بیش از پیش است. ضرورت این تلاش جهاد گونه  برای مسئولان و کارگزاران دولتی به طور مضاعف خواهد بود. وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی در دیدار نوروزی که با مدیران مجموعه های تابعه خود داشتند بر ضرورت برنامه‌ریزی دقیق و افزایش بهره‌وری و کارایی در خدمت رسانی بهتر به مردم در همه ارکان وزارت متبوع تأکید نمودند. در اسفندماه سال 1397 این اداره‌کل کلیه خدمات خود را با همکاری ستاد وزارت متبوع به طور منظم و کلاسه بندی شده هدفگذاری نموده است. انشالله با تصویب و ابلاغ برنامه راهبردی سالجاری، سه معاونت این اداره‌کل با 63 هدف و فعالیت راهبردی به ایفای نقش و مسئولیت خود در اعمال نمایندگی وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان خواهند پرداخت. برخی از اهم اقدامات این اداره‌کل در سالجاری شامل: تلاش جهت تحقق کامل درآمدهای عمومی مصوب قانون بودجه سالجاری، افزایش جلب و جذب سرمایه‌گذاری خارجی به استان، مطالعه و تحلیل آثار سیاستهای اقتصادی بر استان، نظارت مالی بر هزینه کرد وجوه عمومی، رسیدگی به دادخواهی‌های مالیاتی، کمک به بهبود محیط کسب و کار استان، ساماندهی اموال دولتی در اختیار دستگاههای اجرایی، استفاده بهینه از ابزارهای نوین مالی دولت و ارتقای سلامت اداری و التزام بیش از پیش به حفظ حقوق شهروندان خواهد بود.

 

* جناب آقای میرزاخانی ضمن تشکر از جنابعالی برای انجام این مصاحبه و وقتی که در اختیار ما گذاشتید به عنوان کلام آخر اگر مطلبی هست بفرمایید.

بنده هم از جنابعالی و همکارانتان در خانواده بزرگ رسانه‌ها و جراید استان کمال تشکر و قدردانی را دارم و به جهت ترتیب دادن وقتی برای انجام این گفتگوی دوستانه جا دارد به طور ویژه از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران شعبه مرکزی تشکر کنم. امیدوارم در سال پیش رو بتوانیم شاهد رشد و پیشرفت چشمگیری در حوزه اقتصاد ملی و ارتقای رونق تولید و همچنین معیشت مردم کشور باشیم. همچنین لازم است در خاتمه از زحمات بی دریغ  مسئولان و خدمتگزاران مردم در استان سربلند مرکزی، اعم از نماینده محترم ولی فقیه در استان، استاندار محترم، نمایندگان محترم مردم استان در مجلس شورای اسلامی، معاونین محترم استاندار و مدیران ستادی استانداری و نیز مدیران محترم دستگاه­های اجرایی استان به خاطر همکاری‌هایی که در سال گذشته با این اداره‌کل داشته‌اند تقدیر به عمل آورم. امیدوارم همه ما در سال 1398 توفیق خدمتگزاری بهتری به مردم شریف استان را داشته باشیم.